Life/Art אמנות/חיים / 19.5.2011-23.6.2011

יפו 23, אתר האמנות של בצלאל במרכז ירושלים, בשיתוף עם משכנות שאננים, העונה הירושלמית ואירועי מתחת להר“, מזמין אמנים וקהל להתנסות בסדרה של פעולות אמנותחיה. במרכזן, השתתפות פעילה של המבקרים ביצירת סיטואציות אמנותיות שחוקרות את הקשר וההבדל בין אמנות ליוםיום, צפייה והשתתפות, חופש ומניפולציה, יחסים והימנעות.

 Hillel Roman, exhibition view

אמנותחיים השם הכולל שניתן כיום לפעולות אמנותיות לאחר המהפך הפרפורמטיבי מעלה את השאלה כיצד אנחנו חיים עכשיו, והיא עוקבת אחריה באופן קונקרטי על ידי יצירת אירוע חי שמאפשר למשתתפים לחוות ולהתבונן על צורות החיים שלהם בהווה.

תיאטרון, פרפורמנס, מוזיקה וכוריאוגרפיה מצויים כיום בדיאלוג אינטנסיבי עם האמנות הפלסטית. במסגרת הדיאלוג הזה משורטטים סביבות חדשות שמשלבות את הזמן החי של הפרפורמנס עם הזמן ההיסטורי של המוזיאון או הגלריה, ובהן הנוכחות של האמן או המבקר מהווה אתר לבדיקה או מצע לשינוי של צורות חיים ואופני התקשרות.

אמנות/חיים נוטשת את העיסוק האובססיבי באובייקט על מנת להחזיר את החוויה המיידית לאמנות, חוויה שלרוב כוללת מיסגור פיסת חיים שמוצעת כרדימייד למשתתפים.

התערוכה תיפתח ב-19 למאי עם קונצרט והרצאה של דיגי ספוקי (ניו יורק) – אמן, מוזיקאי ותיאורטיקן על היחסים בין אמנות פילוסופיה וטכנולוגיה.

במהלך ששת הימים הראשונים של יוני (1-6 ליוני) התערוכה תיארח את פסטיבל מתחת להר” פסטיבל לאמנות ציבורית חדשה. בכל יום תערך סדנה או הרצאה על נושאי התערוכה. ובכל ערב יוזמן אמן לממש יצירת אמנות חד פעמית המבוססת על השתתפות פעילה של המבקרים.

בין האמנים המשתתפים: סער סקלי וקרן שפי יעלו ניסוי חברתי בעזרת מחשב שמחלק הוראות אקראיות ושתוצאתו מורכבות לא צפויה. תיאטרון מעין ויונתן לוי יקיימו הקראה פומבית של פרוטוקול וועדת הכלכלה בענין חלוקת רווחי הגז. ענת אייזנברג תצלם סרט בו הקהל הוא הגיבור המרכזי. יונתן וויניצקי יעביר הרצאה פרפורמטיבית על פיסול במרחב הציבורי. קבוצת פיקניק תנעל את השבוע עם הפנינג אודיווויזואלי ומסיבה בה כל אחד מוזמן להביא תוכן משלו ולהקרין אותו על קירות הגלריה.

בין 9-21 ביוני, קבוצת A2 תתארח ביפו23, ותקיים סדנה על עתיד המוותועל יחסי הגומלין בין מוות וחיים. הסדנה תסתיים בשני ערבי פרפורמנס מול הקהל הרחב, ב-22 וב-23 ביוניבמקביל, תציג האמנית הברלינאית, קלייר וואפל,  את הפרוייקט שלה לאחר ארבעה חודשי רזידנסי ביפו 23, במיצב Places Have Been.

Ayala Landau, exhibition view

האמן הלל רומן נבחר לעצב את החלל החברתי של הגלריה ויעשה זאת בהשראת עבודתו של האדריכל אוסטן סיינט, מנהל מחלקת העבודות הציבוריות המנדטורית שתיכנן ב-1927 את בנין הדואר המרכזי ברחוב יפו 23, בו שוכנתהיום הגלריה, כמו גם את מוזיאון רוקפלר בירושלים. בבנייניו של הריסון ניתן למצוא השפעות מגוונות כמו תנועת הארטס אנד קראפטס, הבונים החופשיים, ואוריינטליזם בריטי. האמנית איילה לנדאו תציג מיצב פיסולי שנוצר עבור מרפסת הגג של יפו 23, הצופה אל העיר העתיקה.

רקע היסטורי לאמנות חיה, טקסט מאת ד”ר רועי ברנד

מן העיתונות
גלריה – מאי 2011
גלריה – מאי 2011

תכנית התערוכה

press release in english

Advertisements
%d bloggers like this: