#1 / 17.06.2010-04.07.2010

יפו 23 , החלל החדש לאמנות של בצלאל בירושלים,יפתח ביום חמישי ה-17 ליוני בשעה 20:00 עם סדרת עבודות ופעולות סאונד בחלל. #1 היא תערוכה פתוחה ומצטברת שמטרתה לחקור את החלל באמצעות סאונד, תנועה וזמן. העבודות מתבססות ברובן על אמנות חיה” – פרפורמנס, הופעה, חקירה והפעלה. הן חותרות לשתף את הקהל או לשבור את ההפרדה שבין אמן, מופע וקהל.

בערב הפתיחה, תנגן מאיה דוניץ דרך מיצב סאונד של אלונה רודה גלגל ענק משולב רמקולים המחולל צליל בתנועה סיבובית כמין בית בד של סאונד המתייחס לתהליך הפקת שמן או קמח, תהליך מחזורי וקמאי שסביבו מתרכז הכפר. בנוסף הרכב הרוק Love Grenade ינגן כלהקה אך יתפזר במרחב; הלהקה תשתלב בקהל והקהל יכנס לתוך המרחב של הלהקה. לבסוף, אשכרה מתים, להקת הפאנקרוק הירושלמית, תנגן חי דרך מצלמות וידאו ומוניטורים. השילובים בין צורות האמנות והמדיה, האמנים והקהל הם חלק מהמטרות של יפו 23, חלל שאיננו רק גלריה להצגת אמנות אלא אתר של יצירה, התנסות וחקירה.

במהלך התערוכה אמנים, מוזיקאים ויוצרים יוסיפו אלמנטים פיסוליים המשלבים סאונד ותנועה. עידו גוברין וליאורה בלפורד (“דופרס“) יציעו ארכיאולוגיה של סאונד, עבודה שמקליטה את הקירות של החלל החדש ששימש בעבר כמרכזיה של ירושלים. האם הקירות משמרים משהו מהסיפורים של העבר? האם הקול מותיר חותם היסטורי? האם העבר ניתן לקליטה חושית גם בהווה?

יניב קוריס יבצע פעולת סאונד בנסיון להכניס את הצלילים של ירושלים אל חלל הגלריה, תוך שימוש במיקרופנים סביבתיים. חלל הגלריה ינשום פנימה את צליל המסגדים והכנסיות בשישי ובשבת אחר הצהריים, כמעין מדיטציה של חלל. ביום שבת יצטרף גם דימיטריוס קרמינצס שיפעיל סדנה להכנת עלים לאבוב ויעקוב אחר התהליך בו חומר הופך לצליל וצורה.

אילן וולקוב, מוזיקאי ומנצח, יפזר רביעיית יוצרים שיפרקו את ארגז הכלים שלהם וינגנו במשך כשעתיים. “קונצרט שולי”, כפי שהאירוע נקרא, הוא נסיון לבזר את ההרמוניה בחלל תוך שילוב של סיכון ואאינטגרציה. Marginal consort-Israel, מאמצת את סגנון הפעולה של קבוצת אימפרוביזציה יפנית הנושאת את אותו שם – ומופיעה אחת לשנה באופן דומה.

מאיה דוניץ והפסל של אלונה רודה

הפעולות יימשכו כשבועיים ויצטברו האחת על השניה, כרבדים של סאונד בחלל. #1 תסתיים עם פאנל שולחן עגול ומסיבה עם הרכבים אקספרימנטלים: NX2 ,כסקס ויברטו ו-The Noses.

לתכנית התערוכה

press release in english 

Advertisements
%d bloggers like this: